Site Loader

Merhabalar herkese, Uzun bir aradan sonra yeniden yazmaya başladım. Yeni bir yolcuğa çıktım ve bunları sizlerle paylaşacağım. Daha önce birçok veri bilimi yazısı yazdım fakat kendimi hep eksik gördüm. Profesyonel bir eğitim almaya karar verdim  ve böylelikle yeni bir yolculuk olan Veri Bilimci Yolcuğu başlamış oldu. Bu yolculukta Zekeriya Beşiroğlu hocam ve İstanbul Data Science Acedemy  ekibi ile keyifli ve dolu dolu saatler  geçiriyoruz.

Bende bu yolculuk boyunca öğrendiklerimi sizlerle paylaşmış olacağım.

1. Bölüm: Veri Bilimi Araç Kitine Giriş

Bu bölümde veri bilimi yolcuğuna çıkmadan önce veri bilimi için olmazsa olmaz olan araç kitlerini gördük peki bunlar nedir?

Python Programlama

Neden mi Python? Çünkü Python öğrenilmesi çok kolay  sade bir programlama dilidir.  Python Nesne Tabanlı, Yorumsal, Modüler ve Etkileşimli, Yüksek seviyeli bir dildir. Python open-source olduğu için sürekli geliştiriliyor ve yeni ihtiyaçlara cevap veriyor.  Benim daha önce yazdığım Python Programlama  eğitim serisi yazılarına bakarak detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Python Eğitim Serisi

Youtube Videoları

Linux Komut Satırları

Linux komut satırları ve shell veya bash  bunlar bizim için önemli olan ve sıkça kullanacağım araç kitleri. Peki niye bu kadar önemli diye soracak olursanız çünkü biz bu yolculuk boyunca birçok paket ve kütüphane kullanacağız ve paketlerin kurulumu için  dahası bir sonraki başlıkta ele alacağım git/github’ta için de kullanıyor olacağız.

Temel Linux Komutları yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Git / Github

Git ve Github yaptığımız projelerin geliştirilmesi kontrol edilmesi ve en güzeli başkaları ile yaptığımız projeleri paylaşmanın en güzel yoludur diyebiliriz.

Temel Github Serisi

NumPy

NumPy Python içindeki verilerle çalışmak için temel ve güçlü bir kütüphanedir. Bu kütüphaneyi istatistiksel işlemlerde, matematiksel işlemlerde ve en önemlisi çok boyutlu diziler üzerinde işlemler yaparken kullanacaksınız.

NumPy Temel İşlemler

NumPy ile Matrisler

Pandas

Pandas özelikle en çok kullanacağımız kütüphanedir. Biz Pandas ile verileri toplayacağız, Pandas ile verileri anlamaya çalışacağız, Pandas ile verileri temizleyeceğiz kısacası bu yolculuk için Pandas olmazsa olmazımızdır.

En yakın zamanda Pandas ile ilgili yazıları paylaşmış olacağım.

Matplotlib / Seaborn / Plotly

Bu kütüphaneler verileri görselleştirmemizi sağlayan kütüphanelerdir. Verileri görselleştirerek daha iyi verilerimizi anlamaya çalışacağız örneğin aykırı verileri daha iyi görebileceğiz veya iki feature arasındaki ilişki daha iyi göreceğiz. Bu kütüphaneler için ayrı bir yazı yazmayacağım çünkü bir sonraki yazımızda EDA(Exploratory Data Analysis) yanı Açıklayıcı Veri Analizi yazımızda zaten sıkça kullanmış olacağım bu kütüphaneleri.

Bir sonraki yazı olan Açıklayıcı Veri Analizi yazısında  görüşmek üzere eksik veya yanlış bilgi için lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin 🙂

Post Author: Cahit ISLEYEN

Data Scientist at @embedica.ai

One Reply to “Veri Bilimci Yolculuğu I (Araç Kitleri)”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir