Site Loader
görüntü işleme

Merhaba Arkadaşlar, pythonearth.com da yeni bir  eğitim serisi olan Görüntü İşleme’nin de ilk yazıda Görüntü İşleme Giriş ile birlikteyiz. Bu yazıda görüntü işleme nedir? OpenCV nedir? Son olarak OpenCV ile resim okuma resim kaydetme işlemlerini ele alacağım keyifli okumalar.

Günümüzde teknoloji önüne geçilemez bir hızla gelişirken insan hayatına her gün birbirinden farklı buluş, yöntem ve teknikler girmektedir. Bunlardan biri de görüntü işleme dir. Görüntü işleme günümüzde kullanılan birçok önemli alanda ve ülkemizde iş gücü eksiği olan bir yazılım dalıdır. Temelinde görüntüyü dijital hale dönüştürme ve bu görüntü üzerinde istenilen sonucu elde etmek için üzerinde türlü yazılımsal oynamalar yapma işlemler bütünüdür. Ülkemizde özellikle askeri alanda dronelar gibi bölge gözlemleme ve yeni proje olan milli muharebe uçağı gibi hedefe kilitlenme ve birçok özelliğe sahip olması için gerekli olan kilit bir koldur. Bu yeni projelerde bu tür ve benzeri kullanımları ile görüntü işleme önemini ve duyulan iş gücü ihtiyacını artırmaktadır.

PEKİ GÖRÜNTÜ İŞLEME NEDİR?

Ölçülmüş veya kaydedilmiş olan elektronik görüntü verilerini, elektronik ortamda (bilgisayar ve yazılımlar yardımı ile) amaca uygun şekilde değiştirmeye yönelik yapılan bilgisayar çalışması. Örneklendirecek olursak, fotoğraf veya belgelerin taranıp dijital ortama aktarılırken yaşanan kalite düşüşlerini görmek mümkündür. İşte bu kalite düşüşleri sırasında görüntü işleme yöntemi devreye girmektedir. Düşen görüntü kalitesini ve görselde yaşanan bozulmaları en aza indirmek için bu yönteme başvurmaktayız. Daha birçok örneklerine rastlayabiliriz. Örneklerimize OpenCV kullanarak gerçek zamanlı görüntü işleme konusuna değineceğiz.

OPENCV NEDİR?

OpenCV (Open Source Computer Vision Library), esas olarak gerçek zamanlı bilgisayar görmeyi hedefleyen programlama fonksiyonlarının görüntü işleme kütüphanesidir . C++, Python ve Java arayüzlerine sahiptir ve Windows, Linux, Mac OS, iOS ve Android’i destekler.
Bu yazımda sizlere Python dilinde görüntü işleme adımlarına giriş yapacağım. OpenCV aracılığıyla görüntülerin işlenmesi için öncelikle Python dilinde kodlanacak PyCharm platformunun kurulması gerekmektedir.
Pycharm’ı bu linkden indirebilirsiniz: https://www.jetbrains.com/pycharm/
Ardından OpenCV’nin PyCharm projenizde ilişkilendirilmesi için gerekli kütüphaneleri import etmek gerekmektedir. Fakat kütüphanelerin import edilebilmesi için Default Settings ayarlarından eklentileri yüklemeniz gerekmektedir. Sırasıyla şu işlemler gerçekleştirilmelidir.

File ➡ Settings for New Project ➡ Project Interpreter

Daha sonra burada opencv-python ve numpy paketlerini yükleyeceğiz.

Paketler  yüklendikten sonra  kütüphaneleri  projemize  dahil  etmeye  geldik.

import cv2 
import  numpy as np

Görüntü işlemede için NumPy kütüphanesi sıkça kullanacağız detaylı bir şekilde NumPy için bu yazılara  bakmanızda fayda var:

  1. NumPy Temel İşlemler
  2. NumPy ile Matris İşlemleri

OpenCV Üzerinden Resim Okuma

OpenCV üzerinden resim okuyabilmemiz için bize atanmış gerekli fonksiyonlar bulunmaktadır. Daha önceden projeye atılan fotoğrafı okumak için imread() fonksiyonu, okutulan bu fotoğrafın ekranda görüntülenmesi için ise imshow() kullanılmaktadır.

resim =  cv2.imread('cicek.png')
cv2.imshow('baslik:',resim)

 

Run tuşuna bastıktan sonra  uygulamamızın  hatasız  bir şekilde  çalıştığını ancak ekranda bir şeyin  gelmediğin göreceğiz.

cv2.waitKey(0)
cv2.destroyAllWindows()

Bu kod  parçacığını  yazdığımızda  projemize eklediğimiz resmi pencere halinde açıldığını ve ekranda kaldığını göreceksiniz. Herhangi bir tuşa bastığınız zamanda ekranımız kapanacaktır.

Şimdi tüm kodu yazalım;

import cv2 
import  numpy as np


resim =  cv2.imread('cicek.png') 
cv2.imshow('baslik:',resim)

cv2.waitKey(0) 
cv2.destroyAllWindows()

 

 

Derleme işlemini yaptıktan sonra sol tarafta bulunan Project kısmında “gricicek.jpg” adından bir resim oluştuğunu göreceksiniz. 

Şimdi ise projemize dahil ettiğimiz resmimizin boyutunu (genişlik ve yükseklik) kontrol edelim. Bu boyutunu elde etmek için resim.shape kullandık. Burada yükseklik için 0(Sıfır) index değerini, genişlik için 1 index değerini kullanıyoruz.

Yukseklik =  resim.shape[0]
Genislik   = resim.shape[1]

 

Şimdi ise yukarıda bulunan kodumuza  dahil edip kodumuzu derlediğimiz de aşağıdaki  çıktıyı elde etmiş  olucaz. Derleme sonrası konsol ekranımızda resmimizin boyutlarını elde ettik.

Python ile Görüntü İşleme serisinde bir dersin daha sonuna geldik. Bu yazımızda OpenCv’de Resim Okuma, Yazma İşlemleri ve Resim Boyutlar’ınden bahsettik. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Bir sonraki  yazımızda görüşmek  üzere.

Post Author: Elif Şentümür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir