Site Loader

Merhaba arkadaşlar Python Dosya Uygulaması ile birlikteyiz. Artık sizden gelen uygulamaları paylaşıyoruz. Eğer sizde yapmamızı istediğiniz uygulama varsa detaylı bir şekilde [email protected] adresine gönderebilirsiniz. Eğer Python programlama bilmiyor iseniz buradan en temel seviyede anlatılmış derslere bakabilirsiniz. Keyifli okumalar diliyorum sizlere 🙂

Hemen uygulamamızı anlatalım users.txt dosyamızda her satırda isim ve soy isim bilgileri var.  Ve kullanıcıya rast gele 3 kisinin bilgilerini verecek program yapılmak isteniyor.

users.txt

Ali Kelimeci
Hasan Arabacı
İsmail Veli Konukçu
Halil Şişman
Ömer Binpişman
Mükremin Yatırcı
Yeliz Yılmaz
Serpil Dayıoğlu
Müzeyyen Halıcı
Muhammet Bolulu
Hasan Ali Yeşilyayla

O zaman kodlarımızı yazalım ilk önce dosyamızı okuma modunda “r”  açıyoruz. okuma işlemi yaparken readlines() fonksiyonunu kullanıyoruz. Bu sayede her satır listenin bir elemanı olacak şekilde çıktımız bir liste olacak.

with open("users.txt","r", encoding="utf8") as file: users = file.readlines()
print(users)


Çıktı:
['Ali Kelimeci\n', 'Hasan Arabacı\n', 'İsmail Veli Konukçu\n', 'Halil Şişman\n', 'Ömer Binpişman\n', 'Mükremin Yatırcı\n', 'Yeliz Yılmaz\n', 'Serpil Dayıoğlu\n', 'Müzeyyen Halıcı\n', 'Muhammet Bolulu\n', 'Hasan Ali Yeşilyayla']

Başarılı bir şekilde dosyayı istediğimiz şekilde okuduk fakat burada bir sorun var. Her kullanıcı bir satır olduğu için her satırın sonunda  alt satır(“\n”) komutu var bu yüzden bundan kurtulmalıyız.

users2 =  []
for i in users:
    users2.append(i.replace("\n",""))

Tamam şimdi rastgele üç kişinin bilgilerini alalım bu yüzden uygulamaya random kütüphanesini ekliyoruz ve choices() fonksiyonunu kullanıyoruz.

import random
print(random.choices(users2, k=3))

fonksiyon iki parametre alır biri rastgele eleman seçilecek liste diğeri ise rastgele almak istediğimiz eleman sayısı. Uygulamanın tüm kodları şu şekilde olacak.

import random
with open("users.txt","r", encoding="utf8") as file:
    users = file.readlines()

users2 =  []
for i in users:
    users2.append(i.replace("\n",""))

print(random.choices(users2, k=3))

Çıktı:
['Hasan Arabacı', 'Müzeyyen Halıcı', 'İsmail Veli Konukçu']

Ben kolay ve anlaşılır olduğu için böyle çözüm yaptım siz başka şekilde de yapabilirsiniz. Programlama ve algoritma matematik gibidir bir problemin birçok çözümü vardır. Dilerseniz sizde bulduğunuz çözümleri yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

pythonearth.com da bir Python Dosya Uygulaması yazısının sonuna geldik bir sonraki uygulamada görüşürüz. Eksik veya yanlış yerler için lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin.

 

Post Author: Cahit ISLEYEN

Data Scientist at @embedica.ai

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir