Site Loader

Merhaba arkadaşlar Python Dosya Uygulaması ile birlikteyiz. Artık sizden gelen uygulamaları paylaşıyoruz. Eğer sizde yapmamızı istediğiniz uygulama varsa detaylı bir şekilde [email protected] adresine gönderebilirsiniz. Eğer Python programlama bilmiyor iseniz buradan en temel seviyede anlatılmış derslere bakabilirsiniz. Keyifli okumalar diliyorum sizlere 🙂

Hemen bizden istenen uygulamaya bakalım.

Dosyaya yazma işlemi yapmamız istenildiği için “a” modunda açtım peki niye “w” modunda açmadınız diye sorarsanız. Eğer “w” modunda açsaydım dosyaya her seferinde bir inceki dosyanın üzerine yazdırılacaktı ve tüm değerleri değil en son değer tek txt dosyasına yazdıralacaktı.

Hemen kodlarımızı görelim. Burada example.txt dosyasının aynı dizinde olduğunu varsayıyorum.

number = int(input("Number :"))

for i in range(number):
  i =str(i)
  if len(i)==1:
    if int(i[0]) % 2 != 0:

      with open("example.txt", "a") as file:
        file.write(str(i) + "\n")
    else:
      continue

  elif len(i)==2:
    if int(int(i[0]) + int(i[1]))%2!=0:
      with open("example.txt","a") as file:
        file.write(str(i)+"\n")

    else:
      continue
  else:
    print("iki basamaklı sayı girin lütfen")
    break


Klavyeden 20 girilirse.

example.txt

1
3
5
7
9
10
12
14
16
18

 

Burada dışarıdan maksimum iki basamaklı sayı dışarıdan girilebilir. Evet uygulamayı ikiye ayırdık. Eğer tek basamaklı ise tek basamağın 2’ye bölünüp bölünmemesinin kontrol edilmesi yeterli ama eğer iki basamaklı ise birinci ve ikinci basamağın toplamının 2’ye bölünüp bölünmemesi kontrol edildi.

Aynı zamanda basamakları kontrol etmek için strin veri türüne dönüştürdüm buda basamaklar üzerinde kontrol işlemini yapmamı kolaylaştırdı.

Ben kolay ve anlaşılır olduğu için böyle çözüm yaptım siz başka şekilde de yapabilirsiniz. Programlama ve algoritma matematik gibidir bir problemin birçok çözümü vardır. Dilerseniz sizde bulduğunuz çözümleri yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

pythonearth.com da bir Python Dosya Uygulaması yazısının sonuna geldik bir sonraki uygulamada görüşürüz. Eksik veya yanlış yerler için lütfen iletişime geçmekten çekinmeyin.

 

0

Post Author: Cahit ISLEYEN

Data Scientist at @embedica.ai

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir