Site Loader

pythonearth.com Python Eğitim Serisinden herkese merhaba. Bu yazımızda  Python Kurulumu ve En Çok Kullanılan IDE’leri anlatacağız.

 Python Kurulumu

Öncelikle https://www.python.org/  adresi >> Downloads bölümüne  giderek bilgisayarımıza uygun olan Python sürümünü indirelim. Tavsiyemiz Python 3 ve 3’ten sonraki sürümler. İndirdikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

Phyton Kurulumu

 

Burada en önemli nokta en alttaki add path kutucuğunu işaretlemek olacaktır. Eğer işaretlemezsek ileri ki zamanlarda kütüphane veya framework eklemede problem yaşayabilirsiniz. Add path işleminden sonra Install Now tıklayıp yüklemeye başlayalım.

 

 

Phyton Kurulumu

Karşınıza böyle bir ekran geldiyse kurulumu başarılı bir şekilde sonlandırmışsınız demektir. Bu ekran yani Python IDE Python’un kabuk kısmıdır. Bu komut satırına diğer adıyla etkileşimli kabuk (interactive shell) denilir. Python programlama dilini yüklediğimizde default olarak Python Shell komut satırı ile gelir.Burada kısa komutlar ya da basit işlemler yapabilirsiniz. ,Python Shell, Python programlarımızı yazmamızı, sonuçlarını almamızı sağlar. Bir nevi test alanı diyebiliriz.İsterseniz hemen 3+5 işlemini yazıp enterlayın. Yukarıdaki file kısmından veya CTRL+N tuşuna basarak yeni sayfa açabilir ve kodlarınızı çalıştırabilirsiniz. Kodları yazdıktan sonra Run>>Run Module veya direkt F5 tuşuna basarak çalıştırabilirsiniz.

Python kurulumunu yaptıktan sonra Python’ı çalıştırma ortamlarına göz atalım. Ben size en çok kullanılanları göstereceğim. Tabii ekstradan bir şey indirmenize gerek yok isterseniz işlemlerinizi Python IDE ile de yapmanız mümkündür ama hızlı olmak istiyorsanız ve büyük proje fikirleriniz varsa Python IDE yetersiz gelecektir.

IDE( Integrated Development Environment) yani entegre geliştirme ortamı kısaca  bilgisayar programcılarının hızlı ve rahat bir şekilde yazılım geliştirebilmesini amaçlayan, geliştirme sürecini organize edebilen birçok araç ile birlikte geliştirme sürecinin verimli kullanılmasına katkıda bulunan araçların tamamını içerisinde barındıran bir yazılım türüdür.

PYTHON İÇİN EN İYİ BEŞ GELİŞTİRME ORTAMI (IDE)

PyCharm:

Phyton En İyi Beş Geliştirme Ortamı

İlk sırada PyCharm var. PyCharm uygulaması Jetbrains firması tarafından geliştirilmiş bir çalışma ortamıdır. Professional ve Community olmak üzere 2 versiyonu bulunmaktadır. Profesyonel sürümü ücretlidir ancak öğrencilere 1 yıl ücretsiz kullanım hakkı sunmaktadır. Community sürümü ise açık kaynak bir çalışma ortamıdır yani ücretsizdir.

Pycharm Python piyasasında kullanılan en iyi IDE’dir. Bu IDE ile çok hızlı ve kolay şekilde uygulama geliştirebilirsiniz. PyCharm, hata ayıklama, test etme, profil oluşturma, dağıtımlar, uzaktan geliştirme ve veritabanı araçları gibi özelliklerle entegredir. Otomatik kod tamamlama, hata tespiti, hızlı sabitleme vb. özellikleriyle geliştiricilere akıllı bir platform sağlar. Pycharm, Python’a ek olarak web geliştirme için JavaScript, HTML/CSS, Node JS, Angular vb. için de destek sağlar. Son olarak PyCharm veri bilimcileri için grafik ara yüz imkanı sağlar bu yüzden çok kullanışlı bir IDE’dir.

Pycharm’a  https://www.jetbrains.com/pycharm/  adresinden ulaşabilirsiniz.

Jupyter Notebook:

Phyton En İyi Beş Geliştirme Ortamı

Jupyter çeşitli programlama dilleri için etkileşimli bir ortam sağlayan IDE’dir. Canlı kod, denklem ve görselleştirme imkanı veren açık kaynaklı bir IDE programıdır. Veri temizleme ve dönüştürme, sayısal simülasyon, istatistiksel modelleme, veri görselleştirme gibi alanlarda kullanımı daha uygundur.Yeni başlayanlar için çok kolay ve rahat bir çalışma ortamıdır.

Jupyter’e https://anaconda.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

SPYDER PYTHON:                   Spyder Python IDE

Spyder, hata ayıklama, grafik ve veri görselleştirme, çoklu dil seçeneği, hazır kütüphaneleriyle Python dili için güçlü bir IDE’dir.

Spyder’a https://anaconda.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

VS Code(Visual Studio Code):

VS Code(Visual Studio Code)

Visual Studio Code, hızlı ve hafiftir, hata ayıklama özellikleriyle, gelişmiş web ve bulut uygulamaları üstünde kodları düzenlemeye, yeniden tanımlamaya ve optimize etmeye yarar. Visual Studio Code tamamen ücretsiz olup, dilediğiniz gibi kullanabilir, kodlarını inceleyebilir ve kendi ihtiyaçlarınıza göre değişim yapabilirsiniz.

VS Code’a  https://code.visualstudio.com/  adresinden ulaşabilirsiniz.

 

ATOM:

ATOM

Atom, Github tarafından geliştirilen açık kaynak bir IDE programıdır. Ayrıca Java, PHP vb. diğer dillerde de çalışma ortamı sağlıyor. Atom’a . https://atom.io/  adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Python Eğitim Serisinde ikinci dersin sonuna geldik. Bu yazıda Python Kurulumu ve En Çok Kullanılan IDE’leri anlatmaya çalıştık. Eklememizi istediğiniz başka konular ve sorularınız varsa lütfen yorum bölümünde belirtiniz. Aynı zamanda  eksik ve yanlış gördüğünüz yerler için  iletişime geçiniz. Bir sonraki yazımız Python Veri Türleri ve Matematiksel  İşlemler hakkında olacak. Hoşçakalın. 😊

 

 

Post Author: Özlem Boran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir